Víte, co je to tanorexie?

pexels-photo-1029896

Ne, není to anorexie, ačkoli s ní má ve své podstatě mnoho společného. Termínem tanorexie se popisuje nové dermatologicko-psychiatrické onemocnění, které spočívá v úzkostně-depresivních náladách spojených s vybledáváním opálení pokožky.

Ačkoli lékařské výzkumy jednoznačně prokázaly vazbu mezi sluněním a předčasným stárnutím kůže i zvýšeným rizikem kožních nádorů, stále je mnoho lidí, kteří vyhledávají solární studia i se smaží na sluníčku, aby byli dostatečně opáleni. Jen v USA je údajně jeden milión lidí pravidelně navštěvujících solární studia.

Podle odborníků u mnoha z těchto lidí vzniká doslova návykovost na tyto aktivity a při jejich absenci se u těchto jedinců objevují psychiatrické problémy, úzkostné nálady a depresivní stavy.

O tom že se může jednat o reálné onemocnění, svědčí i výsledky lékařské studie publikované již v roce 2006, ve které bylo prokázáno, že u lidí, kterým byl podáván blokátor tzv. opiodního receptoru v mozku naltrexon, došlo ke snížení nutkání vyhledávat slunění.

Vzhledem ke zjevným škodlivým dopadům tohoto již jistě patologického chování existují i odborná doporučení, aby solární zařízení určená opalování podléhala stejným bezpečnostním kritériím, kterým jsou vystavováy léky pro léčbu kožního melanomu.