Jak souvisí metabolický syndrom s nemocemi ledvin?

pexels-photo-305565

Metabolický syndrom, tvořený kombinací rizikových faktorů pro nemoci srdce a cév (mezi hlavní tyto faktory patří vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, a poruchy krevních tuků), představuje svým stále se zvyšujícím výskytem velkou hrozbu pro zdraví společnosti, tu českou přirozeně nevyjímaje. Přitom je stále zřejmější, že metabolický syndrom ovlivňuje i rizika dalších nemocí.

Podle posledních lékařských údajů opublikovaných v odborném časopise Clinical Journal of the American Society of Nephrology patří mezi taková onemocnění možná trochu překvapivě i choroby ledvin. Toto tvrdí poslední studie ze srpna letošního roku, která analyzovala data více než 30000 lidí  vyšetřených v 11 dříve uveřejněných studiích. Lidé, kteří trpěli metabolickým syndromem, měli téměř dvojnásobně zvýšené riziko snížení ledvinných funkcí. Přitom toto riziko úzce souviselo se závažností metabolického syndromu a s přítomností většího počtu jednotlivých složek metabolického syndromu u konkrétních nemocných.

Z těchto údajů vyplývá několik skutečností. Zaprvé že nadváha a obezita poškozuje celý organismus, ledviny nevyjímaje. Ale také se ukazuje, že potížím s ledvinami lze účinně předcházet zdravým životním stylem, stravou a pohybem. To má zřejmý význam pro nemocné zejména pro nemocné s již existujícími poruchami funkcí vylučovacího systému.


 

Zdroj: časopis Journal of the American Society of Nephrology, srpen 2011