Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

pexels-photo-2282590

Příčin nadměrného pocení je opravdu velké množství, od emocionálního vypětí přes obezitu či onemocnění štítné žlázy až po nádorová onemocnění. Lidé, kterým tato nemoc komplikuje život, by se v žádném případě neměli stydět o problému mluvit, měli by se obrátit na svého lékaře a předejít tak závažnějším nemocem.

Obezita

Obézní lidé se obvykle více potí, a to především v typických lokalizacích (axily, záda, vlasy) i při minimální námaze. Zhoršena bývá i tolerance tepla.

Onemocnění štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza, tyreotoxikóza) je spojena s výrazným pocením celého těla. Kůže bývá typicky na pohmat vlhká až lepkavá. Onemocnění doprovází další typické příznaky, jako jsou hmotnostní úbytek, třes, průjem, vyboulené oči, únava, bušení srdce, nervozita, zvětšení objemu štítné žlázy, nespavost a další. Méně často může být zvýšené pocení i příznakem snížené funkce štítné žlázy nebo předávkování levothyroxinem při nesprávně nastavené substituční léčbě.

Chronická či akutní bakteriální či virová infekce

Jakékoliv chronické zánětlivé onemocnění může být doprovázeno zvýšeným sklonem k pocení, často více v noci. Pacient se v noci budí promočený potem, musí se několikrát za noc převlékat. Příkladem takového onemocnění může být např. tuberkulóza (trvalý kašel, hubnutí, pocení zejména v noci), brucelóza (vlnitá horečka, bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, únava a deprese, bolesti břicha, průjem či zvracení), AIDS, chronické záněty vedlejších nosních dutin, záněty ledvin a močových cest a mnohé další. Jakékoliv akutní onemocnění spojené s horečkou je doprovázeno pocením, zejména při poklesu horečky.

Hypoglykemie

Pokles hladiny krevního cukru je doprovázen kromě silného pocení také hladem, bledostí, třesem rukou, pocením, nervozitou, celkovou slabostí, bušením srdce, tuhnutím kolem úst, opileckým chováním, neostrým viděním.

Feochromocytom

Jedná se o nadměrnou produkci stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu charakteristickou návaly horka s pocením, bušením srdce, zčervenáním, které trvají zpravidla několik minut, přicházejí v denních až měsíčních intervalech v souvislosti s fyzickou či psychickou námahou nebo bez příčiny. Poruchu často doprovází trvalá či paroxysmální hypertenze, zřídka posturální hypotenze nebo kolísání krevního tlaku, bolesti hlavy, někdy bledost (hlavně v obličeji během ataky).

Hypovitaminóza D

Nedostatek vitamínu D je v našich zeměpisných šířkách poměrně častý. U dětí se projevuje jako rachitis s příznaky jako podrážděnost, zpomalení vývoje a růstu, deformace kostí. U dospělých může nedostatek vitamínu D souviset s poruchou imunity, častými infekcemi, svalovou slabostí, bolestmi kloubů, řídnutím kostí, zvýšenou lomivostí kostí a mimo jiné také zvýšeným sklonem k pocení.

Nádory APUD systému, karcinoid

Karcinoid je vzácný nádor vycházející z buněk neuroendokrinního systému a produkující látky, jako například dopamin. Karcinoidový syndrom se objevuje většinou až ve stadiu metastáz (rozsevu) lokalizovaných zejména v játrech, uzlinách a skeletu. Typickým příznakem je flush – záchvatovitý červenofialový erytém obličeje, krku, popřípadě horní části hrudníku, který trvá několik vteřin až minut a je provázen pocením, bušením srdce, rychlou srdeční akcí, poklesem krevního tlaku, záchvaty dušnosti.

Menopauza

Návaly horka a pocení doprovází klimakterický syndrom velmi často. Obtíže se objevují kdykoliv během dne i noci a jsou doprovázeny návaly horka se zčervenáním ve tváři a pocením.

Předčasné selhání vaječníků (ovarií), získaný hypogonadismus

Porucha hormonální funkce vaječníků nebo hormonální regulace s typickými příznaky menopauzy objevující se u mladých žen.

Změny v hormonální rovnováze během menstruačního cyklu

Hormonální výkyvy během menstruačního cyklu někdy provází nadměrné pocení, a to během menstruace nebo těsně před ní.

Nádorová onemocnění, lymfom

Charakter pocení je podobný jako při chronických zánětlivých onemocněních. Například pro lymfom je typické výrazné noční pocení, zvětšené mízní uzliny, svědění kůže, ztráta tělesné hmotnosti nebo bezdůvodná horečka.

Neurologická onemocnění (roztroušená skleróza, míšní léze, syndrom karpálního tunelu)

Neurologická onemocnění jsou typická spíšeasymetrickým poškozením s ohraničenými okrsky nadměrného pocení. Poruchy vylučování potu doprovázejí onemocnění sympatiku (nervstva). Při lézích senzitivních nebo smíšených periferních nervů může docházet k lokalizovaným výpadkům pocení a kompenzační hyperhidróze v ostatních nepostižených oblastech. S tím se setkáváme při syringomyelii (přeměna míchy v dutý orgán), tabes dorsalis (vysychání míchy), míšních nádorech, míšních poraněních nebo při lézích hypothalamu. Ohraničené nadměrné pocení bylo popsáno také při postižení periferních nervů při změnách na páteři způsobených například metastázou.

Alkohol, léky, bylinné preparáty, potraviny (pepř, chilli, skořice, zázvor)

Některé potraviny či bylinky způsobují vasodilataci a tím zvyšují pocení.

Šaty či ložní prádlo

Nezapomeňte, že syntetické materiály omezují přirozené odpařování potu a zhoršují projevy pocení.