Pozor na kombinaci alkoholu s kofeinem!

pexels-photo-3165338

V minulých týdnech i v našich médiích proběhla řada informací o škodlivosti kombinování alkoholických nápojů s energetickými drinky, jako jsou například Semtex nebo Red Bull, které obsahují značná množství kofeinu.

 

Hlavním problémem je právě kombinace povzbuzujícího kofeinu a tlumivého alkoholu, čímž dochází k tomu, že člověk hůře kontroluje, kdy má dost.

Ve Spojených státech existuje nejméně 30 výrobců, kteří takové kombinované nápoje přímo vyrábějí. Toto se ovšem vůbec nelíbí americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA, Food and Drug Administration), který všechny tyto výrobce obeslal se žádostí o vysvětlení, z jakých důvodů do alkoholických nápojů kofein přidávají.

Podle dostupných údajů je totiž opravdu prokázáno, že konzumace alkoholických nápojů s kofeinem zvyšuje obecné riziko zranění (vlivem vyššího promile alkoholu v krvi), zvyšuje riziko řízení pod vlivem alkoholu (lidé pod vlivem kofeinu nemají takové zábrany) a ze stejného důvodu dokonce i počet sexuálních deliktů pod vlivem alkoholu. Dva největší výrobci alkoholických nápojů v USA, i u nás dobře známá společnost Anheuser-Bush a dále MillerCoors už pod tlakem stáhla své alkoholické nápoje s kofeinem, malí výrobci však stále odolávají.

Problémem ovšem zůstává dnes již běžná praxe kombinovat alkohol s energetickými nápoji, zejména u mladší generace – zde by mohla pomoci jen důkladná informační kampaň o nezdravosti, ovšem i tak asi jen s omezeným účinkem na konzumenty.

  • Nejúplnější přehled populárních diet v rubrice: Diety