Stopové prvky – Křemík

photo-1564697366559-f2b400ce529a

Význam křemíku:

Křemík patří mezi esenciální stopové prvky, který disponuje jen malým toxickým potenciálem. Je to jeden z nejrozšířenějších prvků na Zemi. V lidském organismu hraje klíčovou roli v metabolismu kostní a pojivové tkáně, zejména v syntéze kolagenu a elastinu, dvou základních složek pojivové tkáně. Není vyloučeno, že křemík hraje roli v rozvoji nemocí, jako jsou ateroskleróza, vysoký krevní tlak, či dokonce stárnutí.

Zdroje křemíku:

Hlavním zdrojem křemíku jsou potraviny rostlinného původu.

Příznaky nedostatku křemíku:

Příznaky nedostatku křemíku nejsou u člověka jednoznačně zdokumentované a naše znalosti vycházejí zejména ze studií na experimentálních zvířatech. Nedostatek křemíku by tak měl vést k porušené funkci pojivových tkání, včetně narušení elasticity stěny tepen vedoucí v konečném důsledku k ateroskleróze. Docházet by mělo k poruše pohybového aparátu, k chybnému vývoji kostí a chrupavek.

Toxické účinky křemíku:

Křemík se toxicky uplatňuje prakticky pouze u lidí inhalačně exponovaných křemíku. U těchto lidí (nejčastěji pracujících v kamenolomech) může dojít až k rozvoji tzv. silikózy plic s těžkými následky a rizikem rozvoje rakoviny plic.

Doporučované denní dávky křemíku v dietě:

Doporučovaný denní příjem je 5 až 20 mg, předpokládá se, že ve skutečnosti je v průměru zhruba dvojnásobně vyšší.