Význam manganu:
Mangan je důležitý stopový prvek uplatňující se v řadě enzymových reakcí v lidském těle. Uplatňuje se zejména v obraně před tzv. oxidačním stresem, hraje významnou roli v metabolismu sacharidů (cukrů) a lipidů (tuků), stejně tak jako při srážení krve.
Zdroje manganu:
Hlavním zdrojem manganu v potravě jsou celozrnné obiloviny, ovesné vločky, je obsažen v rýži, olivách, avokádu, hrachu nebo v borůvkách.
Příznaky nedostatku manganu:
Příznaky nedostatku manganu nejsou medicínsky přesvědčivě prokázány, k jeho deficitu prakticky nedochází. Předpokládá se nicméně, že nedostatek manganu může vést k poruchám metabolismu tuků, vést ke kožním změnám a poruchám tvorby chrupavky a kostní tkáně. Uvažuje se i o negativním vlivu na reprodukci (např. poruchy ovulace).
Toxické účinky manganu:
Toxické působení manganu se projevuje ovlivněním mozkových funkcí, narušením rozpoznávacích funkcí a zhoršením pohybových aktivit. U dlouhodobé profesionální expozice (například v hornictví, sklářství, při výrobě slitin, apod.) se objevuje neurologické poškození podobné Parkinsonově chorobě. Další příznaky zahrnují nevolnost (nauseu), zvracení a bolesti hlavy.
Doporučené denní dávky manganu:
0,3-5 mg/den v závislosti na věku.