Alkohol - účinky ve sportu
Alkohol patří mezi velmi běžně zneužívané látky ve sportu. Dříve byl alkohol používán jako skutečný doping. Příkladem může být staré Řecko, řečtí atleti s oblibou používali alkohol ke zlepšení výkonnosti.
Účinky alkoholu
Alkohol snižuje kontraktilitu (schopnost se stahovat) srdečního svalu (myokardu), snižuje schopnost jater syntetizovat glukózu jako významný zdroj energie (hovoří se o inhibičních účincích alkoholu na tzv. glukoneogenezi).
Jako poslední negativní účinek alkoholu lze uvést jeho účinky na metabolismus vody v organismu. Alkohol jak známo působí diureticky (močopudně), tedy odvodňuje, a brání také správné rehydrataci (doplnění tekutin) organismu po sportovním výkonu.
Přesto však dlužno dodat, že osobně jsem se setkal s vrcholovými sportovci, kteří přiznávali jednoznačně příznivý efekt požití mírného množství alkoholu na sportovní výkon. Tento účinek však většinou nebyl reprodukovatelný - při jiné příležitosti se již neopakoval.
Alkohol a sport
Existuje celá řada studií naznačujících, že sportovci mají obecně větší sklon k nadměrnému epizodickému pití alkoholu. Týká se to zejména období mimo závodní sezónu, ovšem epizodické pití alkoholu je časté i v závodním období. Problém se týká sportů kolektivních i individuálních, důvody tohoto jevu jsou zejména psychologické, alkohol obecně působí anxiolyticky (snižuje napětí a úzkost).
Podle jedné studie provedené na amerických univerzitách v ženských týmech basketbalu, volejbalu a softbalu pilo epizodicky alkohol ve velkém množství mimo sezónu až 60% všech hráček, v sezóně pak více než jedna třetina. Přitom za nadměrné pití bylo považováno 5 drinků tvrdého alkoholu nebo příslušný ekvivalent ve víně či pivu a více [1]. Podobné výsledky byly popsány také ve francouzské studii na sportovcích provozujících kolektivní sporty [2].