Doping je v úzkém slova smyslu definován jako používání zakázaných látek nebo metod sloužících ke zvyšování sportovní výkonnosti. Je to však definice relativní, neboť seznamy zakázaných látek se každým rokem mění. Z tohoto důvodu je zde uváděn i popis některých látek povolených, které jsou velmi často ve sportu používány, ačkoli mnohé z nich nemají žádné vědecké opodstatnění a představují pouze výhodný obchodní artikl.
Dopingové látky a metody rozdělujeme do následujících kategorií:
Látky zakázané stále (při soutěži i mimo soutěž)
Anabolické látky
-
-
Do této skupiny patří androgenní anabolické steroidy a dále ostatní anabolické látky.
-
Anabolické steroidy se rozdělují na endogenní (vznikající v lidském těle) a na exogenní (syntetické, nevznikající v lidském těle).
-
Mezi ostatní anabolické látky patří látky chemicky se lišící od anabolických steroidů, které však mají prokazatelný anabolický účinek. Typickým příkladem takových látek je clenbuterol, používaný mimo jiné v léčbě astmatu, patří sem i léky jako tibolon (používaný při chybění estrogenů, ženských pohlavních hormonů), nebo veterinární preparáty zeranol a zilpaterol.
-
-
Peptidové hormony a příbuzné látky
-
Do této skupiny patří hormony nesteroidní povahy, které mají buďto anabolické účinky (například inzulín, růstový hormon, tzv. gonadotropiny, různé růstové faktory, apod.), nebo látky ovlivňující krvetvorbu (například erytropoetin, EPO).
-
Beta-2 agonisté
-
Látky ovlivňující vegetativní nervový systém, které mimo celé řady jiných účinků působí i na tukovou a svalovou tkáň.
-
-
Látky s antiestrogenní aktivitou
-
Tyto látky se rozdělují do několika dalších skupin (inhibitory aromatáz, modulátory selektivních estrogenních receptorů a ostatní antiestrogenní látky) a jejich hlavním účinkem je ovlivnění metabolismu pohlavních hormonů ve smyslu zvýšené produkce androgenních anabolických steroidních hormonů.
-
-
Diuretika a další ¨maskovací¨ látky
-
Do této skupiny řadíme látky, které maskují užití jiné dopingové látky. Mezi typické příklady těchto látek patří diuretika (močopudné látky).
-
Metody zakázané stále (při soutěži i mimo soutěž)
-
Zvyšování přenosu kyslíku
-
Mezi takové metody patří krevní doping a umělé zvyšování spotřeby, přenosu nebo dodávky kyslíku pomocí farmaceutických preparátů
-
-
Chemická a fyzikální manipulace s biologickým materiálem
-
Mezi nejběžnější metody takovéto manipulace patří cévkování močového měchýře, úprava moči a nitrožilní infúze látek maskujících přítomnost látek zakázaných.
-
-
-
Jedná se o cílené použití buněk, genů, nebo modifikace exprese genů, které mají schopnost zvýšit sportovní výkon.
-
Látky a metody zakázané při soutěži
-
Stimulanty
-
Do této skupiny patří velké množství látek působících stimulačně na centrální nervový systém.
-
-
Narkotická analgetika
-
Látky, které umožňují posunout práh bolesti a tímto způsobem zvyšovat fyzickou výkonnost.
-
-
Kanabinoidy
-
Látky působící opět na centrální nervový systém, řadíme sem zejména marihuanu a hašiš.
-
-
Glukokortikoidy
-
Látky ovlivňující energetický metabolismu, které současně působí i na centrální nervový systém
-
Látky zakázané v určitých sportech
-
-
Alkohol je zakázaný ve sportech, kde by jeho požití mohlo být bezpečnostním rizikem (automobilové, motocyklové a letecké sporty, ale i třeba střelecké disciplíny).
-
-
Beta blokátory
-
Látky tlumící vegetativní nervový systém, působící na kardiovaskulární aparát i centrální nervový systém. Potlačují pocity neklidu, nervozity, úzkosti a strachu.
-