Dieta DASH zlepšuje mozkovou činnost

photo-1539735257177-0d3949225f96

Dieta DASH, původně určená k léčbě pacientů s vysokým krevním tlakem (arteriální hypertenzí), která je bohatá na ovoce a zeleninu a obsahuje málo soli, sladkostí i červeného masa, nepomáhá jen hypertonikům, ale také starším lidem ohroženým Alzheimerovou nemocí.

Tyto závěry jsou založeny na výsledcích studie lékařů z amerického Utahu,kteří sledovali téměř 4000 lidí ve věku nad 65 let. Během 11-letého sledování bylo zjištěno, že lidé, kteří byli nejvíce schopni dodržovat dietu DASH byli podstatně vitálnější a měli výrazně menší pokles tzv. kognitivních (rozpoznávacích) funkcí. Drobný problém je, že tato dieta není příliš populární, neboť omezuje příjem mnoha potravin a jídel, která jsoun tak oblíbená v naší stravě tzv. západního stylu (označované jako western diet).

Je potřeba také zmínit, že nelze vyloučit ani účinek jiných faktorů. Je například známo, že lidé, kteří jsou schopni jíst zdravě, také méně kouří a věnují se podstatně více fyzickým aktivitám, což jsou všechno faktory, které ovlivňují mozkovou činnost (nejen) u starších lidí.
Není však sporu o tom, že dodržovat tuto dietu se vyplatí, neboť lidé na této dietě, kteří byli v této studii sledováni, měli výrazně nižší krevní tlak, než lidé na běžné stravě (což jen potvrzuje naše předchozí znalosti).
Zdroj: Wengreen H et al. DASH diet adherence scores and cognitive decline and dementia among aging men and women: Cache County study of Memory Health and Aging. Konference ICAD (International Conference on Alzheimer’s Disease) 2009.