„Dietní“ nápoje a zdravý pitný režim

pexels-photo-3217151

Pojmem ¨dietní¨ nápoje jsou rozuměny nápoje doslazované umělými sladidly, jejich kalorická hodnota je tak velmi nízká.

Tyto nápoje jsou doporučovány také jako vhodná alternativa ke kaloricky bohatým nápojům a existují skutečně i data, která ukazují na hubnoucí efekt těchto dietních nápojů, pokud jimi nahradíme nápoje slazené. Ačkoli jsou tyto nápoje mnohem vhodnější než kaloricky bohaté tekutiny, existuje reálné nebezpečí, že zvýšená konzumace dietních limonád povede k rozvoji preferencí k sladkým nápojům, potravinám a jídlům, což samozřejmě snižuje šance na úspěšné zhubnutí a udržení si váhy.

Jiným problémem je vysoký obsah kyseliny fosforečné v Cola-light limonádách, která zabraňuje vstřebávání vápníku ze zažívacího traktu.

Jaká jsou tedy doporučení ohledně zdravého pitného režimu? Tato doporučení vycházejí ze závěrů skupiny odporníků z roku 2006 (tzv. Beverage Guidance Panel) a jsou obsažena v následující tabulce, přičemž platí, že příjem kalorií z nápojů by neměl překročit 10% z celkového kalorického příjmu.

 

Zdravý pitný režim

Nápoj 

 Množství (ml)

Voda

 600-1500

Čaj nebo káva

 0-1200

Mléko s nízkým obsahem tuků, sójové nápoje

 0-500

¨Dietní¨ (nekaloricky slazené) nápoje

 0-900

Ovocné džusy

 150

Kaloricky slazené nápoje

 0-200

Alkoholické nápoje

 1 drink pro ženy, 1-2 drinky

*1 drink = 0,5 l piva, 2 deci vína, nebo 1 sklenička destilátu

Z uvedené tabulky je patrný poměrně velký rozsah v jednotlivých kategoriích, který značí, že například voda a čaj mohou být vzájemně zaměněny. Dále je třeba poznamenat, že uváděné údaje jsou kalkulovány pro průměrný příjem kalorií odpovídající 9200 kJ (2190 Kcal). Dále je třeba si uvědomit, že tato data se budou velmi významně lišit při změněných klimatických podmínkách (teplota, vlhkost, nadmořská výška) a vykonávané fyzické aktivitě. Nejpodstatnější si uvědomit, že hlídat si musíme celkový příjem energie z nápojů.