Jak se zbavit pocitu hladu?

photo-1496318447583-f524534e9ce1

Tuto otázku si pokládá pravidelně mnoho z nás, a popravdě řečeno, většinou jsme ve svých snahách zbavit se hladu zdravým způsobem, neúspěšní. Existuje nicméně řada způsobů, jak pocit hladu snížit. Mezi ně patří zejména:

  • Jíst pravidelně. A začít hned ráno. Udává se dokonce, že snídaně je nejdůležitějším jídlem z celého dne. Během nočního lačnění klesá fyziologicky hladina krevního cukru a pokud nesnídáte, Váš organismus trpí. Pokud je Vaším prvním jídlem až oběd, který ještě odbudete, Váš organismus trpí o to více. Člověk se často uklidňuje, že pokud vynechá snídani, protože v tom ranním stresu stejně nemá hlad, sníží alespoň celkový kalorický příjem. Pravdou ovšem zůstává, že v drtivé většině případů se toto vynechání kalorického příjmů překoná nadměrnou konzumací ve večerních hodinách. Ne nadarmo mají lidé, kteří vynechávají snídani (v angličtině se jim říká breakfast skippers) větší riziko vzniku nadváhy a obezity ve srovnání s lidmi, kteří jedí pravidelně. Snídaně by měla dokonce obsahovat až 25% veškerého kalorického příjmu člověka a je přímo ideální příležitostí začít s doporučenou konzumací ovoce, mléčných výrobků a komplexních sacharidů. Těžko očekávat u člověka, který snídani i dopolední přesnídávku vynechává a obědvá v rychlosti, že si k večeři dá ovesné vločky nebo zeleninový salát. Přitom existuje vztah k obezitě nejen při vynechávání snídaní, ale i jakéhokoli jiného jídla během dne. Zkrátka jíst pravidelně se vyplatí.
  • Na každé jídlo míst dost času – včetně snídaně. Vyplatí se raději vstát o 10 minut dříve a dát si zdravou snídani, než mezi dveřmi sníst tatranku nebo jinou sušenku plnou jednoduchých cukrů. Stejná poučka platí i pro oběd, který by měl být za ideálních okolností největším jídlem ze dne. To nejde tak snadno dodržet v dnešní hektické době, ale stejně by měl člověk dbát na to aby obědval, a aby obědval podle zásad zdravé výživy.
  • Pozor na různé pamlsky během dne. Jak bylo uvedeno výše, obsahují tyto potraviny spousty jednoduchých cukrů a často i tuků, což je pro zdravou výživu nežádoucí. Člověk by měl být vždy ¨ve střehu¨ a mít pro příležitosti, že ho přepadne hlad, přichystané z domova ovoce nebo hrst ořechů.
  • Dodržovat pitný režim. Pít co nejvíce, často tím ošálíte svůj žaludek. Pozor na to, co pijete, nepijte slazené nápoje a nápoje obsahující hodně kofeinu.