Jaká je nejlepší dieta?

pexels-photo-1128678

Slovo dieta vyvolává u nás většinou dojem, že se máme nějak výrazně omezovat ve svých stravovacích návycích, a toto slovo je obecně vnímáno spíše negativně, či jen jako nutné zlo, pokud chceme zhubnout.

V angličtině však pod slovem ¨diet¨ je většinou míněn celkový přístup ke stravování, velmi často dlouhodobý, či dokonce celoživotní. Všichni samozřejmě dobře vědí, kolik existuje ¨zaručených¨ diet. Ale jen málokdo dokáže objektivně posoudit, zdali jsou skutečně účinné, zdravé, či dokonce neškodí našemu zdraví.

Americká organizace U.S. News & World Report známá sestavováním nejrůznějších žebříčků se pokusila před časem roku sestavit za pomoci panelu zdravotních expertů takový žebříček s cílem zjistit, která dieta je nejzdravější, nejlepší, dlouhodobě udržitelná a nejméně zatěžující. Hodnoceno bylo celkem 41 dietních plánů, posuzováno bylo celkové skóre, jak úspěšně vede taková dieta ke snížení tělesné hmotnosti a dále, jak je zdravá.

Výsledky jsou poměrně zajímavé:

  1. Na prvním místě byla vyhodnocena Středozemní dieta (Mediterranean Diet) bohatá na ryby, zdravé tuky, zeleninu, ryby a rybí produkty. Více o této dietě v článku Středozemní dieta.
  2. Druhá skončila dieta DASH (z anglického Dietary Approaches to Stop Hypertension) vyvinutá původně pro pacienty trpící vysokým krevním tlakem. Více o této dietě v článku dieta DASH.
  3. Na třetím místě skončila flexitariánská dieta (Flexitarian diet), která vznikla jako alternativa k vegetariánství, kdy lidé cíleně omezují příjem masa, ale nezříkají se ho.
  4. Další v pořadí byla dieta MIND (z anglického mysl) zaměřená na posílení mozkové činnosti a vyvinutá s cílem bránit snižování mozkových funkcí ve stáří.
  5. Pátá skončila dieta Weight Watchers patřící mezi vyvážené redukční diety. Více o této dietě v článku dieta Weight Watchers.
  6. Šestá pak Mayo Clinic Diet, kterou však objektivně vzato nelze považovat za zdravou. Více o této dietě v článku Mayo Clinic Diet.
  7. Další v pořadí byla volumentrická dieta (Volumetric diet), v podstatě dieta strukturovaná podle energetické (kalorické) denzity potravin.
  8. Osmá skončila dieta TLC (Therapeutic Lifestyle Changes) vytvořená Národním ústav zdraví v USA (National Institute of Health’s National Cholesterol Education Program) a zaměřená zejména na snížení příjmu cholesterolu.
  9. Na devátém místě skončila nordická dieta (Nordic diet) založená na 10 základních principech zdravého životního stylu a vyvinutá lékaři z univerzity v Kodani.
  10. A desítku nejlepších stravovacích plánů uzavírá nízkotuková dieta Ornishova (Ornish diet). Více o této dietě v článku Ornish diet.

S výjimkou May Clinic Diet (číslo 6) je možné všechny tyto stravovací plány považovat skutečně za vhodné.