Stopové prvky – Kobalt

pexels-photo-1152237

Význam kobaltu:

Kobalt je nezbytný (esenciální) stopový prvek, který je nedílnou součástí vitaminu B12. Tím se podílí na tvorbě červených krvinek, kobalt navíc stimuluje i tvorbu erytropoetinu, hormonu podporujícího tvorbu erytrocytů. Kobalt se dále podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy tím, že podporuje vychytávání jódu. Nadbytek i nedostatek kobaltu pak vede ke vzniku strumy. V neposlední řadě kobalt ovlivňuje funkci cév a snižuje krevní tlak.

 

 

 

Zdroje kobaltu:

Zdrojem kobaltu v potravě jsou listová zelenina a játra.

 

 

 

Příznaky nedostatku kobaltu:

Příznaky nedostatku kobaltu souvisí s nedostatkem vitaminu B12 a zahrnují chudokrevnost (anémii), hubnutí, zvýšenou únavu, nechutenství a poruchy růstu a štítné žlázy.

 

 

 

Toxické účinky kobaltu:

Toxické působení kobaltu se projevuje zvýšením počtu červených krvinek (tzv. polycytémií), poruchami štítné žlázy a srdečních funkcí. Dříve se kobal přidával do piva ke zvýšení jeho pěnivosti a tento fakt se dával do souvislosti s vysokým výskytem poškození srdce (tzv. kardiomyopatie), na které se však kromě zvýšeného příjmu kobaltu podílel i vlastní alkohol a nízký obsah bílkovin ve stravě alkoholiků.