Užívat raději česnek nebo preparáty s výtažky z česneku?

pexels-photo-1638522

Tato otázka je velmi zajímavá i z ekonomického pohledu výrobců preparátů obsahujících česnekové výtažky i z pohledu pěstitelů česneku. Nejvíce česneku se pěstuje v americké Kalifornii (více než 60% světové produkce) a jen v roce 1998 se v USA vypěstovalo 252000 tun česneku.

Pokud se podíváme na americký žebříček nejprodávanějších výživových doplňků určených pro zlepšení zdraví, jsou česnekové preparáty jednoznačně nejprodávanějším artiklem s 28% na trhu. Druhými v pořadí jsou ženšenové preparáty s polovičními prodeji (u nás je to určitě jinak, ale být výrobcem potravinových doplňků, určitě bych se nad tímto faktem alespoň zamyslel).
Česnek je doporučováno užívat v množství 1-2 stroužky denně (zhruba 4 gramy syrového česneku), ačkoli nepanuje shoda, jestli toto je právě to správné biologicky účinné množství.
Pokud se týká česnekových preparátů, máme na trhu k dispozici celou řadu preparátů.

Česnekový olej

Ten se prodává jako tzv. esenciální nebo jako macerovaný česnekový olej. Problémem těchto preparátů je, že neobsahují žádné ve vodě rozpustné česnekové extrakty, které jsou při zpracování česnekového oleje odbourány. Neobsahují ani allicin. Protože za nepříjemný zápach česneku jsou zodpovědné právě olejové látky, snižují výrobci česnekového oleje jejich obsah na minimum a zákazník si pak většinou kupuje kapsle obsahující rostlinné oleje s minimem česnekových výtažků.

  1. Česnekový prášek

  2. Česnekový prášek by měl teoreticky obsahovat stejná množství biologicky aktivních látek jako syrový česnek. Pravda je ovšem jiná, česnekový prášek obsahuje mnohem méně těchto účinných látek navzdory propagandě výrobců těchto preparátů. Například množství sirné aminokyseliny aliinu důležité pro ochranné účinky česneku je v česnekovém prášku poloviční, než by odpovídalo teoretickému výpočtu.
  3. To samé platí pro allicin. V čerstvě připraveném česneku je zhruba 3,7 mg Alicinu na gram česneku, v česnekové prášku (navzdory tvrzením výrobců) žádný allicin není, zejména z důvodu jeho nízké stability.
  4. Česnekový extrakt

  5. Ačkoli i česnekový olej je extraktem, česnekový extrakt v užším slova smyslu je připravován odlišným způsobem umožňujícím získat z česneku biologicky aktivní látky rozpustné v tucích a ve vodě. Tyto preparáty jsou z medicínského pohledu nejúčinnější, jsou velmi detailně studovány (existuje několik set lékařských prací na téma biologických účinků tohoto česnekového extraktu), jsou bezpečné a byly pro ně opravdu prokázány zdraví prospěšné účinky.

 

Předchozí článek: Nežádoucí účinky česneku