Účinky silymarinu u nemocí jater

milk-thistle-4132_1280

Silymarin, směs aktivních látek v ostropestřci, má mnoho biologických účinků.

Je kupříkladu známo, že:

  • silymarin snižuje koncentrace cholesterolu ve žluči, čímž patrně brání vzniku cholesterolových žlučových kamenů.
  • silymarin snižuje i koncentrace cholesterolu v krvi. Tyto výsledky pocházejí jak ze zvířecích experimentů, tak i ze studií klinických. Podle některých údajů silymarin i dokonce zvyšuje hladiny ¨hodného¨ HDL cholesterolu, a naopak snižuje koncentrace ¨špatného¨ LDL cholesterolu.

Přečtěte si: 10 rad, jak snížit svůj cholesterol.

 

  • silymarin zlepšuje průběh chronických zánětů jater (chronická hepatitis, neboli zánět jater). Dostupná data ukazují, že silymarin tlumí zánět jater způsobený viry hepatitidy B a především hepatitidy C. Antivirové účinky silymarinu byly překvapivě prokázány i proti virům dengue, togavirům (Chikungunya a Mayaro virům), viru chřipky a viru lidské imunodeficience (HIV). Ačkoli aktivity silymarinu vůči koronavirům studovány dosud nebyly, jedná se o téma vysoce aktuální a protivirovým účinkům silymarinu se budeme věnovat v některém z dalších následujících článků.
  • Podobný ochranný efekt silymarinu byl prokázán i u nemocných s tzv. primární biliární cholangitidou, onemocněním žlučových cest, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáň žlučového systému.
  • silymarin ovlivňuje nealkoholové ztukovatění jater. Málokdo asi zná toto onemocnění, ačkoli jeho výskyt v populaci dramaticky narůstá. Jedná se o relativně nový soubor onemocnění s různým stupněm poškození jater. Většinou jsme byli zvyklí na poškození jater alkoholem, v posledních letech však s epidemickým nárůstem obezity vídáme vážná poškození jater v důsledku ztukovatění jater (steatózy jater) a následného zánětu jater. Silymarin je právě jednou z nadějných látek, která se v současnosti intenzivně zkoumá právě v této indikaci. V jedné z největších studií provedených na zjištění účinnosti silymarinu, která byla provedena na 2637 pacientech s chronickými nemocemi jater, a která byla publikována v roce 1992 v Německu, bylo prokázáno, že silymarin snižoval aktivity jaterních enzymů a tedy zlepšoval průběh jaterních nemocí.

Mohlo by vás zajímat: Jak se bránit vysokému krevnímu tlaku

  • Podobný účinek byl popsán i v některých dalších studiích. V rámci objektivity je však nutné uvést, že někteří jiní autoři tyto ochranné účinky u nemocných s chronickými nemocemi neprokázali. Přesto však panuje shoda mezi odborníky, že léčebný potenciál silymarinu nebyl dosud vyčerpán, a to je i impulsem pro zahájení několika velkých studií s touto látkou (viz výše, i viz www.clinicaltrials.gov, kde je v současnosti registrováno 43 klinických studií se silymarinem).
  • silymarin pravděpodobně chrání před poškozením jater toxiny muchomůrky zelené (tyto toxiny se nazývají amanitiny). Opět je zapotřebí užít slovo pravděpodobně, neboť potvrzující a definitivní lékařské studie stále chybí… Silymarin však pravděpodobně brání vazbě výše uvedených toxinů na jaterní buňky a tím je chrání před poškozením. Pro tento účel byla dokonce vyvinuta nitrožilní (intravenózní) léková forma silymarinu.
  • silymarin by mohl mít ochranné účinky i v těhotenství u žen s poruchami jaterních funkcí, a u žen užívajících hormonální antikoncepci, která u vnímavých žen může vést i k poruše jaterních funkcí a zvýšení aktivit jaterních enzymů. Dat z klinických studií na toto téma však máme velice málo. Existují sporadické zprávy o příznivých účincích užívání silymarinu u tzv. intrahepatální cholestázy těhotných.

Zdroje informací:

  1. PDR (Physician Desk Reference) for Herbal Medicine, 4. vydání, Thomson Healthcare 2007