Dieta a hubnutí – základní principy

pexels-photo-373946

Obecně platí, že diety, které vedou ke snížení příjmu kalorií (tedy energetického příjmu), mají za následek hubnutí – snížení hmotnosti.

Z tohoto důvodu je rovnováha mezi příjmem a výdejem energie základním faktorem určujícím a predikujícím úspěšnost každé dietní léčby. Pokud pomineme fyzickou aktivitu jako faktor zvyšující výdej energie a soustředíme se pouze na příjem energie, můžeme shrnout, že, dieta která obsahuje 1400 až 1500 kcal/den (5880 – 6300 kJ/d), bez ohledu na složení základních živin, má za následek ztrátu na hmotnosti.

Vysokotukové diety

Proto jedinci na vysokotukové, nízkosacharidové dietě opravdu mohou zhubnout, protože příjem tuků je limitován schopností organismu konzumovat velká množství tuků. Protože sacharidy jsou v těchto dietách ve větší míře zakázány, mají takové diety za následek nižší celkový příjem kalorií [1].

Nízkotukové diety

Na druhou stranu diety s nízkým a velmi nízkým obsahem tuků obsahují velké množství komplexních sacharidů a jsou založeny na vysokém příjmu ovoce a zeleniny. Obsahují velké množství vlákniny a potraviny obsažené v těchto dietách obsahují obecně málo energie. Z těchto důvodů jedinci držící tyto diety konzumují méně kalorií a hubnou [1].

Vyvážené diety

Redukční diety s vyváženým poměrem živin obsahují přiměřená množství tuků, sacharidů i bílkovin. Dokáží-li jedinci na těchto dietách snížit celkový příjem energie, dochází opět ke ztrátě tělesné váhy a podkožního tuku [1].

Obecně vzato tedy prakticky všechny populární diety, stejně tak jako diety doporučované lékařskými autoritami či odbornými společnostmi, vedou ke snížení tělesné váhy a složení základních živin (někdy hovoříme o takzvaných makronutrientech) nehraje významnou roli. Nicméně je důležité zdůraznit, že něco jiného je zhubnout a něco jiného udržet získaný váhový úbytek. Je například známo, že nízkosacharidové diety (také nazývané ketogenní, protože vedou ke zvýšené tvorbě takzvaných ketolátek) vedou k relativně velké ztrátě tělesné vody. V okamžiku, kdy je krátkodobá dieta ukončena, dochází k opětovnému doplnění vody a vyrovnání hmotnosti.

Zcela nezbytné je připomenout, že diety, které nejsou doplněny zvýšenou fyzickou aktivitou, mají pouze částečný efekt, a že fyzická aktivita by měla být v každém případě součástí jakéhokoli dietního plánu zaměřeného na snížení či udržení tělesné váhy!!


Téma populárních diet je natolik rozsáhlé, že jsme se jej rozhodli zpracovat do samostatné rubriky Diety. Naleznete zde nejznámější typy diet, rozdělené tak, jak je popsáno výše.