Jak souvisí poruchy spánku s depresemi?

pexels-photo-897817

Nespavost, ale i jiné poruchy spánku jsou spojeny s čtyřnásobně vyšším rizikem depresí ve srovnání s lidmi, kteří mají normální spánek.

 

Odborníci se přou, zdali poruchy spánku jsou jednou z příčin, nebo spíše důsledkem depresí. Je totiž známo, že nedostatek spánku vede k poruchám nálad, naopak porucha nálad vede ke zhoršené kvalitě spánku.
Nicméně je jisté, že zdravý spánek je něco, co by si člověk neměl odpírat, a je to asi to nejjednodušší, jak začít se změnou nezdravého životního stylu. Koneckonců toto velmi dobře vědí vrcholoví sportovci, kteří úzkostlivě hlídají kvalitu a dostatek svého spánku.
Také je dobře známo, že pokud se podaří u nemocných s depresemi zlepšit nespavost, velmi často dochází k významnému zlepšení depresivních stavů. Pokud potíže se spánkem přetrvávají i přes ¨běžnᨠopatření je vhodné vyhledat specialistu na tuto problematiku.

Z běžných opatření je třeba jmenovat vyloučení nápojů s kofeinem, nepít alkohol alespoň 6 hodin před ulehnutím k spánku, nebo vyloučit kouření cigaret ve večerních hodinách. Existují i speciální relaxační techniky, které mohou významně pomoci.