Rýma souvisí s nedostatkem spánku

pexels-photo-989088

Podle lékařských výzkumů, jejichž výsledky byly publikovány v prestižním odborném časopise Archives of Internal Medicine, souvisí délka a kvalita našeho spánku se stavem imunitního systému.

 

V této poměrně nové studii provedené na více než 150 zdravých mužích a ženách ve věku 21 až 55 let byla zkoumána kvalita spánku 14 dnů před aplikací nosních kapek obsahujících virus způsobující rýmu (rhinovirus) (je třeba podotknout, že ne každý, kdo se setká s tímto virem, musí nezbytně onemocnět rýmou). Sledovány byly klinické příznaky zánětu nosohltanu.

Bylo prokázáno, že jedinci, kteří spí v průměru méně než 7 hodin denně mají téměř třikrát vyšší riziko rozvoje rýmy v porovnání s lidmi, kteří spí 8 a více hodin denně. Podobně lidé, jejichž spánek je nekvalitní (špatně usínají, budí se, neodpočinou si spánkem, apod.) mají 5,5 krát vyšší riziko rozvoje zánětů nosohltanu v porovnání s ¨bezproblémovými¨ jedinci.

Jak vidno, i takové zdánlivě banální faktory, které většina z nás opomíjí, mohou mít poměrně značný dopad na náš zdravotní stav a tedy i kvalitu života. Je přitom velmi pravděpodobné, že poruchy spánku ovlivňují nejenom riziko vzniku rýmy, ale pravděpodobně i dalších závažnějších onemocnění