Nová zjištění při léčbě cukrovky

pexels-photo-3823063

Zajímavé a poměrně překvapivé doporučení pro lidi trpící cukrovkou přichází od vědců ze Spojených států. Posilujte!

Po mnoho let doporučovali lékaři pacientům s cukrovkou lehké aerobní aktivity jako vhodný prostředek na udržení stabilní nízké hodnoty glukózy v krvi. Poslední výzkumy však prokázaly, že k lepším výsledkům dochází při kombinaci se silovým tréninkem. Závěry byly publikovány v prestižním odborném periodiku Annals of Internal Medicine.

Studií prošly dvě skupiny dospělých s onemocněním diabetu typu 2. Jedna skupina se třikrát týdně zabývala pouze aerobními aktivitami, druhá skupina kombinovala aerobní cvičení s posilováním. Po pěti měsících, skupina, která aktivity kombinovala, snížila hladinu cukru v krvi téměř dvojnásobně oproti skupině jen s aerobním zatížením.

„Aerobní a posilovací cvičení se vhodně doplňují a zlepšují schopnost organizmu využívat glukózu“, říká autor studie Ronald Sigal, profesor medicíny a kineziologie na univerzitě v kanadském Calgary. „Chtěj-li lidé s cukrovkou udržovat hladinu cukru v krvi blízko normálu, chtějí-li předejít onemocnění oběhového systému, onemocnění ledvin, infarktu nebo zhoršování zraku. Tak by měli vzít v potaz doporučení vycházející z naší studie. Zapojte do svého života dvakrát až třikrát týdně posilovací cvičení a pětkrát 30 minut (nebo více) aerobní zatížení (může být i svižnější chůze)“.