Obézní děti mají vysoké hladiny C reaktivního proteinu v krvi

pexels-photo-2539281
Je již dlouhou dobu známo, že obezita je doprovázena chronickými zánětlivými projevy, které se v konečném důsledku spolupodílejí i na rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.
Vědci však nyní přicházejí s důkazy, že tyto zánětlivé změny se vyskytují už u tříletých obézních batolat. Tyto děti mají výrazně vyšší zánětlivé markery včetně tzv. C reaktivního proteinu (CRP) v porovnání s dětmi s normální tělesnou hmotností. Studie byla provedena na více než 16000 dětech ve věku 1 až 17 let, probíhala v letech 1999 až 2006 a její výsledky byly zcela přesvědčivé – ve všech věkových kategoriích měly obézní děti mnohem vyšší hladiny zánětlivých parametrů.
 Ačkoli je přesvědčivě prokázáno, že obézní děti mají podstatně vyšší riziko cukrovky v dospělosti, riziko kardiovaskulárních nemocí ve vztahu k dětské obezitě doposud tak jasné nebylo. Výsledky této studie však poukazují i na pravděpodobný těsný vztah mezi dětskou obezitou a nemocemi srdce a cév, a jedním z důvodů může být i dlouhodobý, chronický zánět, který vede k poškozování cév a předčasné manifestaci aterosklerózy.

Zdroj:  časopis Pediatrics, duben 2010