Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) pomáhají v léčbě nemocí kloubů

photo-1547592180-85f173990554

Nemoci kloubů a pohybové soustavy vůbec patří mezi nejčastější onemocnění. Tvrdí se, že postihují až 20% dospělé populace. Přitom dostupná léčba většinou není namířena na vyvolávající příčinu obtíží, ale spíše jen tlumí příznaky. I proto se intenzívně bádá, jak těmto onemocněním předcházet, či jak je pořádně léčit.

Je zajímavé, že velký potenciál v léčbě kloubních chorob mají i polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které byly detailněji popsány v minulých článcích. Ve skutečnosti léčebné podávání rybího oleje obsahujícího tyto tuky má velmi dlouhou historii. První seriózní zmínka pochází již z roku 1783, kdy publikoval Dr. Percival v odborném britském časopise London Medical Journal práci v originále nazvanou ¨Observations on the medicinal use of the Oleum Jecoris Aselli, or cod liver oil, in the chronic rheumatism and other painful disorders¨. Tento lékař tedy již před více než 200 lety pozoroval léčebné účinky rybího oleje na bolesti kloubů.

Tato prastará pozorování jsou ve shodě s epidemiologickými studiemi provedených na Eskymácích, které prokázali u této populace známé vysokým příjmem polynenasycených mastných kyselin z ryb velmi nízký výskyt nemocí kloubů a svalové soustavy.

Od roku 1980 postupně navíc přibývají klinické studie, které ukazují, že PUFA opravdu pomáhají v léčbě tzv. revmatoidní artritidy, závažného autoimunního onemocnění postihujícího zejména malé klouby, ale pomáhají například i v léčbě pokročilých stádií artrózy. Obecně platí, že PUFA pomáhají u takových onemocnění kloubů, kde je přítomna zánětlivá složka.

Tato klinická pozorování jsou navíc podpořena i laboratorními experimenty, které potvrzují vysoký biologický potenciál polynenasycených mastných kyselin
Jistě je toto důvodem navíc, proč do svého jídelníčku zařadit doporučovaná dvě rybí jídla týdně (což jistě není pravidlem pro většinu z nás)