Zajištění správného poměru sacharidů

pexels-photo-1410235

Zajištění správného poměru sacharidů v naší stravě lze dosáhnout následujícími způsoby:

a) snížení obsahu jednoduchých cukrů obsažených ve sladkostech a slazených nápojích. Nedoslazovat zbytečně kávu a čaj. Omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem;

b) zvýšení obsahu komplexních sacharidů – škrobů zvýšeným příjmem chleba a pečiva (nejlépe celozrnného), brambor (ale ne smažených, jako jsou hranolky, krokety apod.), těstovin, rýže, či cereálie (corn flakes). Tyto sacharidy bychom měli konzumovat nejlépe ke každému hlavnímu jídlu.

c) zvýšení obsahu vlákniny na doporučovaných 18 až 32 g za den.

 

S příjmem vlákniny (a tedy sacharidů) souvisí přirozeně i konzumace ovoce a zeleniny, i když je jasné, že ovoce a zelenina jsou pro zdraví prospěšné i z mnoha jiných důvodů.

Člověk by měl sníst alespoň 5x denně nějaké ovoce nebo zeleninu (tj. 5x jeden kus ovoce nebo zeleniny, nebo příslušné množství ve formě salátu, patří sem částečně i konzumace ovocného džusu. Koneckonců, proč si nedat k snídani banán a sklenici džusu?). Myslím, že toto doporučení je pro většinu z nás velmi daleko od reality. Přitom je známo, že takto vysoký příjem ovoce a zeleniny snižuje výskyt kardiovaskulárních nemocí a některých nádorů. Také dnes víme, že jedinci s vyšším příjmem ovoce a zeleniny mají o třetinu nižší riziko nemocí srdce a cév ve srovnání s osobami s nižší konzumací ovoce a zeleniny. Stejný ochranný vztah platí i pro jednotlivé typy ovoce a zeleniny nebo i jen jednotlivé účinné látky nacházející se v ovoci a zelenině. Platí to zejména pro

a) citrusové ovoce obsahující vysoká množství antioxidačně působícího vitaminu C;

b) listovou zeleninu;

c) flavonoidy významně obsažené například v jablkách, cibuli, nebo bobulovém ovoci;

d) karotenoidy (patřící do skupiny vitaminu A a obsažené zejména v brokolici, mrkvi, špenátu, zeleném salátu nebo rajčatech).

Zajímavé je, že ochranný vliv na kardiovaskulární nemoci nebyl zaznamenán pro ovocné džusy, luštěniny ani brambory (pravděpodobně pro jejich vysoký glykemický index).

Některá zelenina, zejména luštěniny, jsou výborným zdrojem bílkovin a komplexních sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Člověk tedy nemusí bezpodmínečně jíst pouze maso, aby dostál nárokům na správný přísun bílkovin. Ovoce a zelenina je navíc významným přírodním zdrojem vitaminů a stopových prvků, jejichž dostatečný příjem je také zcela nezbytný pro správný vývoj organismu.