Většina pacientů s vysokým krevním tlakem nedodržuje správnou dietu

pexels-photo-2372532

Je obecně známo, že vysoký krevní tlak velmi dobře reaguje na dietní opatření. Koneckonců, lékařské kapacity vyvinuly pro tyto nemocné speciální dietu nazývanou v anglosaské literatuře DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension, viz také dieta DASH v rubrice diety).

Tato dieta je bohatá na ovoce a zeleninu, na mléčné výrobky s nízkým obsahem tuků a na vlákninu. Pro svoje obecně prospěšné vlastnosti je doporučována i pro shazování hmotnosti.

Dalším z významných opatření doporučovaných nemocným s vysokým krevním tlakem je omezování příjmu soli a potravin obsahujících vysoké koncentrace sodíku.

Konečně samotná redukce váhy má významný efekt na úpravu arteriální hypertenze.

Podle posledních výzkumů je však zřejmé, že pacienti s vysokým tlakem nerespektují tato dietní doporučení. Obecně pak platí, že čím mladší a čím obéznější je pacient, tím méně je ukázněný.

 

Podle rozsáhlých průzkumů dodržuje doporučovaná dietní doporučení méně než 20 % pacientů s vysokým krevním tlakem. Na vině je jistě i iluze, že moderní medicína je všemocná a že tedy nejnovější pilulky pacienta ochrání.

Pravdou však zůstává, že naše zdraví máme hlavně ve svých rukách!!